• "Siemianowicki Bajtel"

• Siemianowicki Bajtel - projekt edukacyjny

Wyniki konkursu "Idzie Wiosna"

Z przyjemnością ogłaszamy, że w konkursie wzięło udział 15 przedszkolaków,

z grup Pietruszki i Rzodkiewki. Wszystkie prace były pełne wiosennego uroku.

Stworzone były z ciekawych i zaskakujących materiałów.

Wszystkim uczestnikom i ich Rodzicom serdecznie gratulujemy

i dziękujemy za udział w konkursie

oraz wielką kreatywność i radość twórczą.

I miejsce zajmuje Emilia Sputo

II miejsce zajmuje Emilia Kowalik

III miejsce zajmuje Zosia Byczek

Gratulujemy :)

Informacja dotycząca zajęć dodatkowych

realizowanych z Programu Siemianowicki Bajtel

Zajęcia z elementami socjoterapii mają na celu wspomaganie dzieci w ich rozwoju, zrozumienie i nazywanie emocji i czuć, które przeżywają. Poprzez czytanie bajek terapeutycznych dzieci nabywają umiejętności radzenia sobie z emocjami w codziennych sytuacjach. Poznają swoje mocne i słabe strony, uczą się właściwych zachowań społecznych.

Zajęcia logopedyczne stanowią środek pomocy dziecku w ogólnym rozwoju. Są to zajęcia grupowe, których celem jest wdrażanie dzieci do twórczej aktywności słownej. Nacisk kładzie się również na wychowanie słuchowe, które dotyczy zwłaszcza rozwoju percepcji słuchowej, doskonalenia pamięci, kontroli słuchowej oraz usprawnianiu koordynacji słuchowo – ruchowej. Podczas zajęć kształtowana jest prawidłowa mowa dziecka poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej wypowiedzi.  Zajęcia wpływają stymulująco na opóźniony rozwój mowy i na kształtowanie się prawidłowego systemu fonetyczno – fonologicznego w przyszłości.

Zajęcia rytmiczno – umuzykalniające maja na celu rozbudzenie wrażliwości muzycznej i estetycznej, rozwijanie zamiłowania do śpiewu, muzyki i tańca oraz zaspokojenie naturalnej potrzeby ruchu. Umożliwiają dziecku spontaniczną i twórczą ekspresję muzyczną oraz przyczyniają się do harmonijnego rozwoju jak i kształtowania różnych umiejętności , postaw i nawyków. Zajęcia te maksymalnie aktywizują ciało i psychikę dziecka, rozwijają sprawność aparatu mięśniowo – ruchowego, łagodzą nieśmiałość i nerwowość u dzieci. Rytmika rozwija zdolności intelektualne: koncentrację, obserwację szybką reakcję, spostrzegawczość, pamięć i wyobraźnię.

Zajęcia językowe, chociaż wkomponowane w codzienną aktywność dzieci, powinny być wyodrębnione, mieć wyraźnie zaakcentowany początek i koniec, np. przez piosenkę powitalną, pojawienie się postaci będącej bohaterem kursu czy symboliczne przejście do angielskiego świata. Program ,,Dive with the Spot" zorganizowany jest w oparciu o metodę aktywną. Zanurzenie w języku następuje za sprawą pacynki  o imieniu Spot oraz nauczyciela-wychowawcy w ,,magicznych niebieskich okularach". To dzięki nim mały odbiorca przenosi się w inny wymiar. Zabiegi te pozwalają bezpiecznie wkroczyć w świat języka angielskiego bez obawy o naruszenie poczucia bezpieczeństwa dziecka. Realizowane zakresy tematyczne obejmują: kolory, kształty, liczby,   żywność, pory roku i zjawiska pogodowe, części ciała, ubrania, członkowie rodziny, zabawki,  zwierzęta domowe i dzikie,  codzienne czynności,  środki transportu, emocje, obchodzone święta.

Zajęcia z programu „Zdrowe dziecko – szczęśliwy dorosły” mają na celu wykształcenie zdrowych nawyków żywieniowych, rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej, kształtowanie nawyku prawidłowej postawy, zapobieganie wadom postawy i otyłości, wytwarzanie u dziecka nawyku utrzymania prawidłowej postawy, kształtowanie u dzieci właściwych nawyków i umiejętności higieniczno- zdrowotnych, stymulowanie aktywności i motywacji do działania w kierunku dobrego zdrowia. Działania, które m.in. pomogą osiągnąć realizację celów to: gimnastyka Weroniki Sherborne, gry przestrzenne, aktywności ruchowe, pogadanki, degustacje owocowo – warzywne.

Zajęcia trwają 15 minut i odbywają się co drugi tydzień w grupach Rzodkiewki i Pietruszki.

"Pietruszki" 3-latki

Wychowawca grupy: mgr Aleksandra Rusz, mgr Agnieszka Stajer